Zmiana pracy ma wpływ na całe życie – m.in. na status finansowy, pozycję społeczną czy samopoczucie i poczucie własnej wartości. Jeśli czujesz obawy co do swojej przyszłości, to czas, by zastanowić się nad zmianą. W podążaniu nową ścieżką kariery pomoże odpowiedni plan – liczy się taktyka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak się do tego przygotować.
Zmiana pracy ma wpływ na całe życie – m.in. na status finansowy, pozycję społeczną czy samopoczucie i poczucie własnej wartości. Jeśli czujesz obawy co do swojej przyszłości, to czas, by zastanowić się nad zmianą. W podążaniu nową ścieżką kariery pomoże odpowiedni plan – liczy się taktyka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak się do tego przygotować.
Badanie rynku pracy
Zbadaj rynek pracy, aby zidentyfikować branże i sektory, które Cię interesują. Dowiedz się, jakie są wymagania dla stanowisk, które Cię interesują, a także, jakie są perspektywy rozwoju zawodowego w tych obszarach.
Określ oczekiwania i przygotuj plan
Aktualnie rynek pracy zmusza do poszerzania listy swoich umiejętności, poszukiwań oraz do zmian. Kluczowe jest jednak opracowanie odpowiedniej strategii, by marzenia te urzeczywistnić.
Doświadczenie zawodowe, odpowiednie kwalifikacje, motywacja, znajomość aktualnych trendów w branży, dobrze przygotowane CV, ekspercka wiedza w danej dziedzinie i otwartość na zmiany to ważne atuty na rynku pracy.
Określ swoje motywacje
Odpowiedz sobie na pytanie, co motywuje Cię do zmiany zatrudnienia czy też w ogóle zawodu i branży. Może to być chęć zarabiania większych pieniędzy, chęć rozwoju, wypalenie zawodowe, przemęczenie czy potrzeba pracy w innym trybie, m.in. hybrydowym, zdalnym albo weekendowym.
Nazwij też to, co jest dla Ciebie problemem w aktualnej pracy albo firmie – m.in. nieodpowiadające Ci godziny pracy, brak możliwości pracy z domu, brak premii czy możliwości rozwoju albo brak benefitów. To pomoże Ci określić, jakie masz wymagania od potencjalnego przyszłego pracodawcy.
Nie działaj pod wpływem emocji
Ważną kwestią jest to, by nie rzucać dotychczasowej pracy impulsywnie, nagle, pod wpływem emocji. Powinna to być przemyślana decyzja, a samo rozstanie z pracodawcą powinno przebiec w przyjaznej atmosferze. Umowę o pracę można rozwiązać za wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron. Dotrzymanie okresu wypowiedzenia jest obowiązkiem wynikającym z kodeksu pracy.
Działaj metodycznie i bez presji. Przygotuj się na to, że zmiana pracy może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy i nie zniechęcaj się, jeśli nie od razu znajdziesz idealną ofertę. Kontynuuj wysiłki w poszukiwaniu pracy i bądź elastyczny w swoich oczekiwaniach.
Zdobądź nowe kwalifikacje zawodowe
Jedną z polecanych strategii jest inwestowanie w swój rozwój, co pozwala zdobyć nowe umiejętności. Dobrą opcją będą m.in. studia podyplomowe albo kurs zawodowy z zupełnie innej dziedziny. W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji można następnie uzyskać potwierdzenie zdobycia nowych kompetencji. W ZSK uzyskasz wiarygodny certyfikat o międzynarodowej rozpoznawalności.
Zaktualizuj CV
Dobre CV i jego zawartość to podstawa. Przygotowując je, pamiętaj, na jakie stanowisko będziesz aplikować. Musi być ono adekwatne. By przykuło uwagę pracodawcy czy HR-owca, musi być czytelne, estetyczne i przede wszystkim aktualne. Nie wysyłaj CV, które masz na dysku od kilku lat, lecz zbuduj je od nowa, opierając na nowo zdobytych umiejętnościach.
Sprawdź oferty pracy i wyślij aplikację
Motywacja, doświadczenie, kwalifikacje, znajomość rynku pracy i aktualnych trendów, wiedza ekspercka oraz kompetencje miękkie – jak komunikatywność i otwartość – to mocne plusy na rynku pracy. Wyszukaj oferty odpowiadające Twojemu profilowi, a następnie rozsyłaj CV.
Networking
Przejrzyj oferty pracy na portalach z ogłoszeniami, korzystaj też z nowoczesnych narzędzi – jak media społecznościowe, m.in. Facebook oraz LinkedIn. Opisz w liście motywacyjnym, dlaczego chciałbyś dołączyć do zespołu i użyj przekonujących argumentów. W zależności od pracy, możesz też załączyć portfolio.
Wykorzystaj swoje kontakty zawodowe, takie jak znajomi, rodzina, koledzy z pracy, a także platformy społecznościowe zawodowe, aby poszukać informacji o nowych możliwościach zawodowych. Uczestnicz w konferencjach, spotkaniach branżowych i innych wydarzeniach, gdzie możesz nawiązać nowe kontakty.
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Solidne przygotowanie to jedno, ale komunikatywność i umiejętność dobrego zaprezentowania siebie wymaga odwagi oraz praktyki, dlatego warto przetrenować to przed kimś bliskim. Najlepiej przećwicz taką próbną rozmowę również w języku angielskim. Musisz być gotowy nie tylko merytorycznie. Sprawdź, jakie pytania padają na takich rozmowach, zapoznaj się z ofertą pracodawcy, by nie dać się zaskoczyć. Przygotuj przykłady swoich osiągnięć i umiejętności, które mogą być wartościowe dla nowego pracodawcy.
Pamiętaj, że zmiana pracy może być procesem czasochłonnym, ale wykorzystując te strategie, będziesz miał większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej nowej ścieżki zawodowej.