Urlop macierzyński – przerwa w pracy

Urlop macierzyński to okres, w którym kobieta po urodzeniu dziecka ma prawo do przerwy od pracy. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także zapoznaj się z poradami, jak później wrócić na rynek pracy.

Po urlopie macierzyńskim powrót do pracy to wyzwanie. W zależności od przebiegu ciąży, swoich możliwości i wolnego czasu po narodzinach, starają się być w kontakcie z firmą. Wiele kobiet pragnie kontynuować karierę i dalej się rozwijać, by nie czuły się wykluczone na ten okres i nie martwiły się, czy na pewno będą miały do czego wracać.

Praca na macierzyńskim – na część etatu i home office

Rozwiązaniem, które może ułatwić wykonywanie pracy po wychowawczym lub macierzyńskim jest opcja pracy w trybie home office albo w systemie hybrydowym. Wiele kobiet ceni sobie także możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin, m.in. na pół etatu, a także elastyczny czas pracy. Możliwe są też formy zatrudnienia w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło. Duże firmy zapewniają też wsparcie i benefity, jak między innymi żłobek niedaleko biura.

Powrót do pracy po macierzyńskim – dodatkowe szkolenia

Rynek pracy szybko się zmienia, a przerwa w niektórych branżach może sprawić, że powracająca do zawodu mama będzie czuła się mniej pewnie. By nadążyć, warto być na bieżąco i poszerzyć kompetencje. Przerwę tę można wykorzystać i zrobić dodatkowe szkolenia online. Dodatkowe umiejętności sprawią, że powrót do pracy będzie mniej stresujący.

Urlop macierzyński może być też szansą na przebranżowienie się. W wolnych chwilach można uczyć się i zdobywać nowe kwalifikacje. To dobry moment, by zaplanować działania związane ze swoją dalszą karierą. Możesz rozważyć m.in. uzyskanie konkretnej specjalizacji, zmianę firmy, branży albo zarejestrowanie własnej firmy. Są różne studia podyplomowe, szkolenia i kursy – stacjonarne oraz zdalne. Część umiejętności można też potwierdzić certyfikatem wydawanym w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Jakie kompetencje są aktualnie na czasie?

Oprócz kompetencji niezbędnych na danym stanowisku warto inwestować w kompetencje twarde, miękkie i interpersonalne. Dobrym wyborem mogą być szkolenia z zakresu IT, grafiki, logistyki czy nowych technologii, a także z zarządzania czasem, asertywności, komunikacji. Cenne są także certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych.

Urlop macierzyński – co warto wiedzieć? 

Prawo do urlopu. Kobieta ma prawo do 20 tygodni (lub 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka) urlopu macierzyńskiego. W Polsce obowiązkowe jest co najmniej 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Okres przedporodowy. Można rozpocząć urlop macierzyński najwcześniej na 20 tygodni przed przewidywanym terminem porodu. Wiele jednak zależy od indywidualnych preferencji i zdrowia matki oraz przebiegu ciąży.

Wysokość wynagrodzenia. Podczas urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński, który wynosi 100% jej średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu. Są górne i dolne limity tego zasiłku, które są ustalane corocznie przez ustawodawcę.

Powrót do pracy po macierzyńskim. Wracającą po narodzinach dziecka do obowiązków zawodowych kobietę chroni 12-miesięczny okres ochronny po urlopie macierzyńskim. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia społecznego, które gwarantuje przywileje – zasiłek wypłacany przez ZUS oraz możliwość powrotu do pracy.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego kobieta ma prawo do powrotu do pracy na dotychczasowych warunkach – na to samo albo na równoważne stanowisko. Jeżeli zdecyduje się nie wracać, powinna złożyć wypowiedzenie stosunku pracy z odpowiednim terminem.

Powrót do pracy po wychowawczym. Inaczej sytuacja wygląda z urlopem wychowawczym. Jeśli kobieta decyduje się na niego, musi wiedzieć, że nie będzie otrzymywać wtedy wynagrodzenia.

Świadczenia dodatkowe. W niektórych przypadkach kobieta może być uprawniona do innych świadczeń – takich jak urlop wychowawczy, dodatkowe dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem w przypadku choroby, specjalne zasiłki dla samotnych rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *