Powrót do pracy po przerwie

Jak wrócić na rynek pracy po przerwie?

Powrót na rynek pracy po przerwie może być wyzwaniem, niezależnie od branży. Jest jednak wiele sposobów, które mogą Ci pomóc w tym procesie. Oto kilka kroków, które możesz podjąć.

Określ swoje cele

Zastanów się, jakie są Twoje cele i czego oczekujesz od powrotu do pracy. Czy chcesz wrócić do poprzedniej branży, czy może rozważasz zmianę kierunku zawodowego? Jasne zdefiniowanie celów pomoże Ci skoncentrować się na odpowiednich działaniach. Potrzeba rozwoju to główny wymóg aktualnego rynku pracy.

Aktualizuj swoje umiejętności

Przerwa w pracy może oznaczać, że niektóre Twoje umiejętności mogą być nieaktualne. Przejrzyj obecne wymagania rynku pracy w Twojej branży i zidentyfikuj obszary, w których potrzebujesz aktualizacji. Możesz rozważyć udział w kursach, szkoleniach lub zdobycie nowych kwalifikacji, aby podnieść swoją wartość na rynku pracy. Warto też korzystać z narzędzi online – jest wiele platform edukacyjnych, gdzie można uczyć się zdalnie.

Żyjemy w czasach, kiedy jeden zawód to za mało – warto umieć się dostosować i przebranżowić w zależności od potrzeby i zmieniającego się rynku oraz trendów. Możesz wykorzystać ten czas na nowe kursy i szkolenia i pozyskanie nowych kwalifikacji. Cenną umiejętnością jest też posługiwanie się językiem obcym.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe oraz kursy umiejętności zawodowych

Kwalifikacyjny kurs zawodowy to kurs, którego program nauczania obejmuje podstawę programową edukacji w zawodzie szkolnictwa branżowego w zakresie jednej kwalifikacji. Ukończenie takiego kursu pozwala na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w tym zawodzie i w tej kwalifikacji. Kursy zawodowe dają szansę na dobrą pracę i poprawę pozycji zawodowej niezależnie od wykształcenia.

Z kolei kurs umiejętności zawodowych obejmuje podstawę programową kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego w zakresie jednej z jednostek efektów kształcenia w ramach wybranej kwalifikacji.

Odśwież swoje CV

Przygotuj nowe CV, które uwzględni Twoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe oraz ewentualne osiągnięcia i nowe umiejętności. Możesz również rozważyć dodanie sekcji, w której wytłumaczysz przerwę w pracy i jak wykorzystałeś ten czas.

Wykorzystaj sieć kontaktów

Skontaktuj się z osobami, które znasz z poprzednich miejsc pracy, szkoleń czy innych środowisk zawodowych. Powiedz im, że rozpoczynasz poszukiwania pracy i poproś o informacje o ewentualnych otwartych stanowiskach lub zaleceniach. Wielu pracodawców preferuje rekrutowanie przez polecanie, więc osobista rekomendacja może być cennym atutem.

Stwórz portfolio, zadbaj o social media

Stwórz portfolio online. Będzie ono doskonałym narzędziem, które umożliwia potencjalnym pracodawcom zapoznanie się z Twoimi umiejętnościami i projektami. Możesz stworzyć stronę internetową lub użyć platformy dedykowanej do tworzenia portfolio. W ten sposób nie tylko zaprezentujesz swoją pracę, ale też pokażesz, że znasz i korzystasz z nowoczesnych narzędzi.

W wybranych branżach przydatne będą także profile w social mediach – jak m.in. LinkedIn, czyli społecznościowy serwis międzynarodowy, który specjalizuje się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Możesz publikować artykuły, blogi lub wpisy na tematy związane z Twoją branżą. To pomoże Ci zbudować swoją ekspertyzę i zwiększyć widoczność wśród potencjalnych pracodawców.

Poszukaj wsparcia

Jeśli czujesz się niepewnie lub potrzebujesz pomocy w powrocie do pracy, rozważ skorzystanie z programów wsparcia, takich jak doradztwo zawodowe, grupy wsparcia dla osób szukających pracy czy mentoring. Możesz również skonsultować się z profesjonalistą od rekrutacji, który pomoże Ci dostosować Twoje CV i udzielić porad dotyczących poszukiwania pracy.

Przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych

Po zainteresowaniu pracodawców Twoim CV, prawdopodobnie będziesz zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne. Przygotuj się na to, odpowiadając na pytania dotyczące Twojego doświadczenia, umiejętności i przerwy w pracy. Wykorzystaj swoje osiągnięcia i zdobyte umiejętności podczas przerwy, aby pokazać, że jesteś gotów wrócić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *