Kurs zawodowy, zdalna nauka

Co to jest kwalifikacyjny kurs zawodowy?

Gdy zaczynasz dorosłe życie, pewnie zastanawiasz się nad przyszłością i ścieżką kariery. A może masz pomysł, by zmienić branżę albo uzupełnić swoją wiedzę? Kwalifikacyjne kursy zawodowe to szansa na dobrą pracę bez względu na wykształcenie. Dowiesz się więcej, co to jest i dlaczego warto zapisać się na taki kurs.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe – na czym to polega?

Kwalifikacyjne kursy zawodowe to pozaszkolny sposób kształcenia i przygotowania do pracy w konkretnym zawodzie. To formalna i nowoczesna metoda pozyskiwania wiedzy i praktycznych umiejętności. Kwalifikacyjne kursy zawodowe pomagają przygotować się do zdobycia kwalifikacji zawodowych. W zależności od zawodu edukacja na takim kursie trwa od jednego roku do dwóch lat.

Są one dedykowane osobom, które ukończyły 18 lat. Kwalifikacyjne kursy zawodowe są bezpłatne. Może w nich wziąć udział każda osoba dorosła bez względu na swoje wykształcenie.

Absolwent wybranego kursu dostanie zaświadczenie jego ukończenia. Jest ono podstawą, by mógł następnie przystąpić do egzaminu potwierdzającego zdobyte kwalifikacje. To z kolei skutkuje otrzymaniem certyfikatu kwalifikacji zawodowej i daje prawo do podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie.

Dlaczego warto zapisać się na kwalifikacyjny kurs zawodowy?

Aktualny rynek pracy wymaga od nas rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. Nie są to czasy, gdy całe życie wykonujemy raz wyuczony zawód. Potrzeba rozwoju wynika z wymogu, ale i chęci – wiele osób stawia na pozyskiwanie nowych kwalifikacji oraz umiejętności. Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego wpływa też pozytywnie na pewność siebie.

KKZ wpisują się w aktualny trend lifelong learning, czyli uczenie się przez całe życie. Dzięki takiemu podejściu można odpowiedzieć na oczekiwania rynku pracy. Kursy to szansa na umocnienie swojej pozycji zawodowej lub jej podniesienie, a także na zmianę branży.

Inwestowanie w edukację – m.in. uczenie się na kursie – to większa szansa na znalezienie pracy lub zmianę aktualnej ścieżki, awans, doskonalenie umiejętności, podwyżkę lub też po prostu na utrzymanie stanowiska. Kurs KKZ dla pracodawcy z kolei stanowi potwierdzenie zdobytych przez pracownika kwalifikacji.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe – szeroka oferta. Przykładowe kierunki 

Kierunki w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych odbywają się zgodnie z podstawą programową MEiN. Wybór jest bardzo duży. Kwalifikacje w zawodzie można znaleźć w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego określonej rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej (DzU z dnia 13 grudnia 2016, poz. 2094).

Oto kilka przykładów kierunków kwalifikacyjnych kursów zawodowych:

 • Programowanie i tworzenie stron internetowych
 • Grafika komputerowa i projektowanie graficzne
 • Administracja sieciami komputerowymi
 • Obsługa systemów ERP (Enterprise Resource Planning)
 • Zarządzanie projektami
 • Logistyka
 • Rachunkowość i finanse
 • Zarządzanie zasobami ludzkimi
 • Marketing i reklama
 • Obsługa klienta i sprzedaż
 • Zarządzanie logistyką i łańcuchem dostaw

Pamiętaj, że jest wiele innych kierunków kwalifikacyjnych kursów zawodowych dostępnych w zależności od obszaru zainteresowań i potrzeb rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *