Szczęśliwe dziecko

Dziecko noszone, to dziecko kochane

Chusta do noszenia dziecka stałą się modnym tematem, często poruszanym na łamach kolorowej prasy czy mediach familijnych. Noszenie nie jest już synonimem rozpieszczania, stało się wyrazem troski o prawidłowych rozwój dziecka, odpowiadaniem na jego potrzeby.

Dlaczego warto nosić dzieci?
Noszenie zaspokaja jedna z podstawowych potrzeb małego dziecka – potrzebę bliskości. Kontakt fizyczny z dzieckiem jest bardzo ważny dla jego poczucia bezpieczeństwa, budowania więzi emocjonalnej i wspierania samodzielności. Dzieci noszone mniej płaczą, gdyż do tego płaczu mają znacznie mniej powodów. Rodzic w bliskim kontakcie ze swoim dzieckiem szybciej uczy się rozpoznawać wysyłane przez nie sygnały, wie, kiedy maleństwo jest głodne, kiedy śpiące, a kiedy ma mokro. Noszenie wspiera aktywne rodzicielstwo. Niestety, na ulicach nadal przytłaczająca jest ilość barier dla rodziców z wózkami: wysokie krawężniki, brak podjazdów, schody itp. Noszenie dziecka pozwala na swobodne przemieszczanie się po mieście, jak również wspólne wędrówki i wycieczki na świeżym powietrzu.

Gdy różnica między rodzeństwem jest niewielka, noszenie staje się wybawieniem. Gdy na świecie pojawiła się moja córeczka, starszy syn miał 2 lata. Nosząc małą miałam wolne ręce, które mogły zając się starszym dzieckiem, czy to na spacerze, czy w domu w trakcie zabawy.

Dlaczego warto nosić dzieci w chuście?
Chusta to narzędzie do noszenia dzieci już od pierwszych dni życia. Wykonana jest z naturalnych materiałów, jest lekka, co nie jest bez znaczenia dla noszącego. W chuście wiązanej ciężar dziecka rozkłada się równomiernie na oba ramiona i plecy noszącego. Dbając o kręgosłup rodzica, chusta jest też bezpieczna dla kręgosłupu dziecka, podtrzymując go na całej długości w naturalnym, fizjologicznym ułożeniu.

Pozycja „żabki” w jakiej ułożone jest dziecko w trakcie noszenia, sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych. Chusta przynosi ulgę w czasie niemowlęcych kolek czy ząbkowania. Wspiera tez naturalne karmienie, zarówno pobudzając laktację, jak i dając możliwość na intymność i odgrodzenie dziecka od otaczających go bodźców.

Jaką chustę wybrać?
Najbardziej uniwersalne są chusty wiązane. Wyróżniamy tu chusty elastyczne, idealne na początek noszenia, oraz chusty tkane, w których również przy odpowiedniej dbałości o związanie można nosić całkiem małe dzieci. Ponadto spotkać możemy chusty na jedno ramię: kółkowe oraz kieszonki, czyli pouche.

Dla starszych, samodzielnie siedzących dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem są nosidła ergonomiczne oraz tradycyjne, na przykład Mei Tai, które również pozwalają na zachowanie naturalnej, fizjologicznej pozycji dziecka. Warto nosić dzieci w chustach i warto robić to jak najwcześniej. Chusty pozwalają na noszenie dzieci już od pierwszych dni życia. Nosząc noworodka, a potem cięższe niemowlę, przyzwyczajamy nasze mięśnie do rosnącego ciężaru.

Dzieci bardzo szybko rosną i, niestety, w końcu wyrastają z chust i nosideł, wolą poruszać się na własnych nogach. Jako mama trójki dzieci widzę, że noszenie, a więc bliski kontakt z moimi dziećmi teraz „zwraca się”, z nawiązką. Chustonoszenie to jak ładowanie baterii – poświęcając dziecku swój czas, bliskość, zaspokajając potrzeby budujemy jego poczucie wartości, zaufania, bezpieczeństwa, niezbędne do samodzielnego poznawania i zdobywania świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *